32.9410 TL
35.4096 TL
2461.93 TL

TRT Arapça

Paylaş :
CANLI TV İZLE

TRT Arapça, yani gerçek adıyla TRT al Arabiya, yayın hayatına 4 Nisan 2010 tarihinde başlamıştır. Faaliyetlerini TRT yani Türkiye Radyo Televizyon Kurumu bünyesinde sürdürmekte olan kanal yaklaşık olarak 360 milyon nüfusa sahip Arap ülkelerine hitap etmeyi amaçlamaktadır. Kanalın açılışına Türk bir bakanın yanı sıra Katar Veliaht Prensi ve Şeyh Tamim bin Hamad al Thami katılmıştır. TRT Arapça’nın yayın listesinde kadın, dizi, eğlence, haber, çocuk, belgesel, aktüel, yarışma, dini ve politik programlar gibi çeşitli yayınlar bulunmaktadır. Gün boyunca yalnızca Arapça yayın yapan kanal, Arapça öğrenmek isteyen birçok kişiye de yardımcı olmaktadır. Kanal yaptığı Arapça yayın ile tüm Türk-İslam dünyasının ortak sesi olmayı amaçlamaktadır.

TRT Arapça Programları

Kanalda gün boyunca her saat başında Arapça haber programları yayınlanmakta ve bu programlar aracılığıyla bölgedeki gelişmeler sıcağı sıcağına izleyicilere aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra yine TRT 1’de yayınlanmış ya da şuanda yayınlanmakta olan diziler de Arapça seslendirmeleri yapılarak kanalda gösterilmektedir. TRT Arapça yüksek kalite ve çözünürlükte Türksat 4A uydusu üzerinden izlenebilmektedir.  Yayınlar esnasında Türk kültürüne ait programların yanı sıra Arap kültürüne ait programlara da yer verilmekte ve kanalda bir Türk-İslam sentezi yakalamak amaçlanmaktadır.

TRT Arapça ekranlarında günün neredeyse 24 saati boyunca kültürel programlar gösterilmektedir. Böylece Ortadoğu coğrafyasın ait kültür varlıkları ve buna bağlı olarak gelişen geleneksel hayat biçimleri izleyicilerle buluşmaktadır.

Türk – İslam Dünyasının Ortak Sesi

Kanal Türk-İslam dünyasının ortak sesi sloganıyla ortaya çıkmış ve 10 yıldan beri bu slogan doğrultusunda yayın hayatına yön vermiştir. Kanalda yer alan programların hepsi Arapçaya hâkim kişiler tarafından çevrilmekte ve haber bültenleri Arap spikerler tarafından sunulmaktadır. Kanalda Arap coğrafyasında gerçekleşen sıcak gelişmelerin yanı sıra dünyada gerçekleşmekte olan haberlere de yer verilmekte ve hem Arap hem de Türk politikalarına yön veren olaylar gün içerisinde defalarca mercek altına alınmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kanal spor, kültür – sanat ve belgesel gibi çeşitli alanlarda da programlar üretmekte ve bunları çeşitli yaş gruplarından izleyici kitleleri ile buluşturmaktadır.